| Zbiory | Wirtualne wycieczki | Publikacje | O nas

[ OBIEKTY ODG ]
KWK
Makoszowy

Kopalnia Węgla Kamiennego Knurów – kopalnia węgla kamiennego, położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w Knurowie. Od 2009 roku stanowi Ruch „Knurów” zespolonej kopalni „Knurów-Szczygłowice”.

[ ADRES ]

Szczygłowice, 44-190 Knurów ul. Dworcowa 1

[ Obiekt 3D ]

Przedstawienie terenu kopalni Knurów metodą mapowania chmury punktów

[ HISTORIA ]

Kopalnia Węgla Kamiennego Knurów powstała w latach 1903–1910.

W czasie okupacji hitlerowskiej należała do koncernu Hermann Göring. Głównym inicjatorem był Gustaw von Velsen – dyrektor ministerialny w Departamencie Górnictwa w Berlinie.

Budowę kotłowni, kuźni i warsztatów rozpoczęto w maju 1903 r. Głębiono też szyb Velsen-Schacht. Przy głębokości 214 m natrafiono na pokłady węgla. W 1908 roku załoga kopalni liczyła 902 pracowników i wydobyto 70,6 tys. ton węgla. Przed I wojną światową zatrudniano tutaj cudzoziemców, a w trakcie wojny jeńców wojennych. Po powstaniach śląskich, kopalnia stała się własnością Skarbu Państwa Polskiego, zarząd pełniła Spółka Polskie Kopalnie Skarbowe.

17 września 1922 roku nadano nazwy szybom kopalnianym. Szybom I i II znajdującym się na Polu Wschód – noszącym dotychczas nazwy von Velsen I i II nadano imiona „Piotr” i „Paweł”. Na propozycję francuskiego personelu, który wtedy zarządzał kopalnią, szybowi IV na Polu Zachód nadano imię „Foch”, dla uczczenia marszałka Francji Ferdynanda Focha. W uroczystości brał udział Wojciech Korfanty.

Dzięki temu już w styczniu 1945 roku rozpoczęto wydobycie. W pierwszych miesiącach po wojnie wydobycie dzienne nie przekraczało 1300 ton węgla, natomiast w 1948 roku kopalnia wydobyła ponad milion ton węgla.

Od 1993 roku kopalnia należała do Gliwickiej Spółki Węglowej, a do 2003 do spółki Kompania Węglowa S.A. W 2009 została połączona z kopalnią „Szczygłowice” pod nazwą KWK „Knurów-Szczygłowice” i od 2014 roku należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. Zachował się tylko jeden stary szyb – „Paweł”. Szyb „Piotr” został rozebrany, a jego koła trafiły do Muzeum Ziemi Górnośląskiej w niemieckim Ratingen. Ruch Knurów jest zabezpieczany przez Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim[1].

Czytaj więcej

[ WIDEO ]

To niezwykłe wideo to podróż w głąb nowoczesnego świata wizualizacji 3D, która odkryje przed Tobą nieskończoną kreatywność i potencjał, jaki tkwi w skanach 3D.

[ DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA ]

[ WIRTUALNY SPACER 360 ]

Muzeum Górnictwa Węglowego

Sztolnia Królowa Luiza

Kopalnia Guido

Muzeum Górnictwa Węglowego
Digitalizacja

KONTAKT:
tel. 32 630 30 91 / wew. 9500
email: digitalizacja@muzeumgornictwa.pl
www.digitalizacja.muzeumgornictwa.pl

ADRES:
ul. Georgiusa Agricoli 2
41-800 Zabrze
NIP 648 276 81 67

BIP
Przetargi
Poza ustawą PZP
Ochrona danych osobowych
Archiwum wydarzeń
Europejska Sieć Muzeów
Deklaracja dostępności MGW

Facebook
Delibra

Zbiory
Wirtualne wycieczki
Publikacje

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.
Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.
Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami należącymi do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
© Copyright Muzeum Górnictwa Węglowego 2020-2023 Wszelkie prawa zastrzeżone.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux